A Magyar Nemzeti Galéria a magyarországi képzőművészetet dokumentáló és bemutató legnagyobb közgyűjtemény. Önálló múzeumként 1957 óta működik. Jelenlegi helyére, a Budavári Palota épületébe 1975-ben költözött. 2011. október 20-án kormányhatározat jelent meg arról, hogy 2012. február 29-ével a Magyar Nemzeti Galéria beolvad a Szépművészeti Múzeum szervezetébe.[1] Az intézmény utódja, az Új Nemzeti Galéria 2018-tól a kormányzat szándéka szerint az Ötvenhatosok terén épülő új Múzeumi Negyedben működik tovább.
Kultúra
Hogy otthon se unatkozzunk! British Museum, London
A British Múzeum alapjait 1753-ban egy londoni orvos, bizonyos Sir Hans Sloane (1660-1753) fektette le végrendeletében. 71 ezer növény- és állatpéldányt tartalmazó gyűjteményét, valamint könyvtárát II. Györgyre hagyta s örököseinek 20 ezer fontot (mai áron 2 millió fontot) kért cserébe. 1753. június 7-én a parlament jóváhagyásával törvénybe iktatták a British Múzeum létrejöttét.
Hogy otthon se unatkozzunk! Virtuálisan lehet bebarangolni a leghíresebb egyiptomi lelőhelyek és múzeumok egy részét
Virtuálisan lehet bebarangolni Egyiptom leghíresebb régészeti lelőhelyeinek és múzeumainak egy részét az észak-afrikai ország turisztikai és régiségügyi minisztériuma által elindított kezdeményezés keretében.
Hogy otthon se unatkozzunk! Ma a National Gallery of Art, Washington
A népszerű múzeum két online kiállítását is ajánlja: az egyik az amerikai divat történetét bemutató tárlat 1740 és
Hogy otthon se unatkozzunk! Ma a Van Gogh Múzeum, Amszterdam
A gyűjtemény Vincent van Gogh mintegy 200 festményét, 500 rajzát és 700 levelét tartalmazza. itt teszünk virtuális látogatást. A múzeumban a névadó festményei, rajzai vannak kiállítva. A múzeum más 19. századi holland festők gyűjteményeivel is rendelkezik, könyvtára mintegy 24000 kötetet foglal magában, elsősorban a 19. századi művészetekről szóló tanulmányokat. Megtekinthetjük itt a festő japánmetszet-gyűjteményét is, s más 19. századi holland festők műveit. Van Gogh levelezése kapcsán természetesen számos levél, írás található Van Gogh testvérétől, Theótól is.
Hogy otthon se unatkozzunk! Ma a Rijksmuseum
Rijksmuseum, Amszterdam
A holland aranykor művészetével, többek között Vermeer és Rembrandt munkásságáról tudhatsz meg többet, ha online sétát teszel az amszterdami Rijksmuseumban. Ide kattintson!
A Rijksmuseum (Rijksmuseum Amsterdam) Hollandia nemzeti múzeuma.
Hogy otthon se unatkozzunk! Ma az Uffizi Képtár, Firenze
Az Uffizi a Google térkép alkalmazáshoz hasonló megoldással 2018-ban tette bejárhatóvá termeit. A firenzei képtár rendelkezik a világ legátfogóbb gyűjteményével az olasz reneszánsz mesterek műveiből. Itt látható többek között Botticelli Vénusz születése, Caravaggio Bacchusa és Michelangelo A Szent család című rondója is.
Hogy otthon se unatkozzunk! Párizs múzeumai, ma Musée d’Orsay
A legnagyobb párizsi múzeumok ingyenesen elérhetővé teszik a gyűjteményeikben található több mint 100 ezer műalkotás nagy felbontású digitális reprodukcióját, hogy jobban megismerhesse őket a közönség.
A Petit Palais kiállítócsarnoktól a Modern Művészeti Múzeumig a szerdán kezdődött “open content” akció célja “a gyűjtemények ismertségének és műtárgyaik láthatóságának növelése Franciaországban és külföldön” – írta közleményében a 14 fővárosi múzeumot tömörítő Paris Musées közintézmény, amelyhez olyan világhírű közgyűjtemények tartoznak, mint a Louvre, az Orsay Múzeum, a Grand Palais vagy a Pompidou Központ.
Az adatbázis megnyitása a nagyközönségnek “szavatolja a szabad hozzáférést és valamennyi digitális adat technikai, jogi és pénzügyi korlátozások nélküli elérését, akár kereskedelmi célokra is” – hangsúlyozta a Paris Musées.
Musée d’Orsay